Stoły drewniane – jak wybrać?

Stoły drewniane ze względu na ciepły i elegancki charakter surowca, z którego są wykonane, dobrze odnajdują się w stylistyce każdego wnętrza,zazwyczaj stają się centrum domu, miejscem wspólnych spotkań rodziny i znajomych. Najczęściej stosowane w meblarstwie rodzaje drewna to dąb, buk, jesion i orzech amerykański. Meble wykonane z tego surowca różnią się między sobą stopniem twardości, kolorem oraz odpornością na działanie czynników mechanicznych.

Stoły drewniane – rodzaje

Aby odpowiednio dobrać rozmiar stołu, trzeba dobrze określić wymiary przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Najpopularniejsze kształty, w jakich występują stoły drewniane to:

  • stoły prostokątne,
  • stoły owalne,
  • stoły okrągłe.

Prostokątne stoły drewniane są bardzo funkcjonalne, nadają się do każdego rodzaju wnętrza, dobrze się prezentują nawet w bardzo małych pomieszczeniach, gdzie można je dostawić węższym bokiem do ściany. Przy okrągłym stole pomieści się więcej osób, centralny układ zmieści więcej osób, a komunikacja między użytkownikami jest łatwiejsza. Najlepszą opcją dla dużej rodziny jest stół owalny, który zajmuje najwięcej miejsca, ale jest również najbardziej komfortowy. Do maleńkiej kuchni optymalną opcją są stoły drewniane z dutchhouse.pl z rozsuwanym blatem.

Stoły drewniane – odpowiednia konserwacja

Drewno jest surowcem, który należy regularnie zabezpieczać, aby jak najdłużej cieszyć się jego ładnym wyglądem. Najbardziej popularne środki zabezpieczające stoły drewniane to:

  • naturalne oleje,
  • woski,
  • lakiery.

Zabezpieczenie przy pomocy oleju przyciemnia drewno, nadaje mu delikatny satynowy połysk, nie chroni jednak całkowicie blatu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jeśli taki blat jest często używany, należy zabezpieczyć go dodatkowymi podkładkami. Wosk tworzy na powierzchni cienką warstwę, wyczuwalna jest po jego użyciu naturalna struktura drewna. Najlepszą formą zabezpieczenia stołów drewnianych jest użycie odpowiedniego rodzaju lakieru, blat takich mebli może być matowy, z połyskiem lub satynowy, ale jest najbardziej odporny na uszkodzenia.