Parametry techniczne płytek

Producenci oferują różnego rodzaju płytki ceramiczne, które różnią się nie tylko fakturą, wielkością, kolorystyką, gramaturą, ale również podstawowymi parametrami technicznymi. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nie żałować dokonanego zakupu?

Parametry techniczne płytek

Niezależnie od tego, jaki rodzaj płytek zamierzamy nabyć zawsze powinniśmy zwracać uwagę na podane przez producenta parametry techniczne. Pozwolą one na idealne dobranie płytek, które spełnią wszystkie ze stawianych przed nimi oczekiwań. Do najważniejszych parametrów podawanych przez producentów zaliczyć można:

  • ścieralność,
  • nasiąkliwość,
  • antypoślizgowość,
  • twardość.

Dzięki przeanalizowaniu poszczególnych parametrów będziemy mogli dobrać najlepsze płytki do salonu lub innego interesującego nas pomieszczenia. To, jak powinniśmy odczytywać poszczególne parametry oraz jaki mają one wpływ na użytkowanie dowiemy się z poniższego artykułu.

Ścieralność

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, który poinformuję nas o tym, jak długo płytka zachowa wszystkie swoje walory estetyczne. Współcześnie producenci do określenia ścieralności płytki stosują 5-stopniową skalę. W przypadku płytek, które będą służyć do wykładania podłogi minimalna klasa ścieralności to IV. Jeżeli jednak salon będzie regularnie użytkowany powinniśmy zdecydować się na płytki klasy V. Płytki z niższych kategorii mogą posłużyć do wykładania m.in. ścian.

Nasiąkliwość

Wbrew pozorom nasiąkliwość jest również ważnym parametrem w przypadku płytek wykładanych wewnątrz budynku. Im wyższa nasiąkliwość, tym wyższa porowatość powierzchni płytki. W praktyce oznacza to, że tego rodzaju nawierzchniach będzie ulegała szybkiemu zabrudzeniem. W tym przypadku producenci posługują się 3-stopniową skalą. Do wykładania nawierzchni w salonie zaleca się zastosowanie płytek z grupy drugiej oraz grupy trzeciej.

Płytki do salonu i ich twardość

Powinniśmy również zwrócić uwagę na określoną w skali Mohsa twardość płytki. Mierzona w skali od 1 do 10 odpowie nam, jaka jest odporność płytki na zarysowania. W przypadku modeli przeznaczonych do wykładania podłogi w salonie powinniśmy zdecydować się na te określone w skali od 6 wzwyż. Ostatnim kluczowym parametrem jest antypoślizgowość. Im wyższa wartość, tym płytki będą mniej śliskie.