Hoker do kuchni i jadalni

Historia tego niezwykłego krzesła sięga najprawdopodobniej już pierwszej połowy XX wieku. Ten nietypowy stołek, powoli zyskiwał sobie dużą popularność jako element aranżacji wnętrza ówczesnych barów. Kto by pomyślał, że na przestrzeni ponad 100-letniej historii, doczeka się on swoistego „awansu”. Obecnie jest najbardziej znany jako hoker do kuchni i jadalni.

Czym właściwie jest hoker?

Mebel ten jest niczym innym jak podwyższonym rodzajem krzesła, z którego możemy korzystać siedząc przy ladzie, popijając napoje lub spożywając jedzenie. Jego wysokość waha się pomiędzy 74 a 81 cm, choć niektóre mogą mierzyć też 91 cm. Początkowo, był to stołek barowy posiadający cztery bądź trzy cieńsze/grubsze nogi. Potem projektowano go również z jedną, (solidną w swej konstrukcji) nogą. Siedzisko przybierało różne kształty. Mogło być kwadratowe albo okrągłe.

Te ostatnie z czasem projektowano w ten sposób, by mogło się także obracać. Później starano się tak dostosować hoker, by zapewnić maksymalną wygodę użytkownikowi krzesła, zastosowano zatem podnóżek będący elementem hokeru. Właścicielom restauracji, kawiarni zależało, by ich klienci czuli się komfortowo podczas dłuższego przesiadywania przy barze. Nic dziwnego – mogli wtedy wydać więcej pieniędzy…  Designerzy postarali się również o to, aby niektóre wersje posiadały możliwość regulowania wysokości krzesła, co okazało się kolejnym hitem.

Wygląd hokera na przestrzeni lat bardzo ewoluował. Jest to niebywale wdzięczny obiekt dla projektantów mebli i studentów wzornictwa przemysłowego. Dziś nawet zwykły hoker do kuchni i jadalni może przybierać zaskakujące designersko formy.

Dlaczego hoker jest równie pożądanym meblem domowym?

Hokery do kuchni i jadalni

Obecnie jest postrzegany już nie tylko jako zwykły „knajpiany” stołek barowy, ale także jako ekskluzywne krzesło w wielu kawiarniach, restauracjach, hotelach. Z kolei, hoker do kuchni i jadalni, wciąż spełnia swoją rolę również jako wyposażenie wnętrza zacisza domowego. Bardzo modny sposób rozmieszczenia pomieszczeń w domu czy mieszkaniu – poprzez łączenie kuchni z salonem – zyskał dodatkowo na atrakcyjności poprzez zastosowanie hokerów do kuchni i jadalni.

Zazwyczaj na pograniczu tych dwóch pokoi, projektanci wnętrz czy też sami domownicy – podążając za najnowszymi trendami – decydują się zastosować mebel w postaci wyspy (lub półwyspu). Do podwyższonego blatu tego segmentu wnętrza dopasowują hokery do kuchni i jadalni z NovoDom. Ich liczba uzależniona jest od ilości miejsca w pomieszczeniu, liczby domowników, funkcjonalności krzesła.

Coraz częściej spotykanym miejscem zwłaszcza, gdy do zagospodarowania jest większa przestrzeń, są domowe barki, w których również dobrze sprawdzają się hokery do kuchni i jadalni. Jedno jest pewne – te niecodzienne krzesła w widoczny sposób urozmaicają wnętrza. 

Rodzaje hokerów do kuchni i jadalni

Rynek tego typu krzeseł jest przebogaty. W zależności od potrzeb klienta możemy spotkać różne ich modele. Pomijając już szeroki asortyment hurtowo produkowanych, (zazwyczaj na specjalne zamówienie), wysokich krzeseł do restauracji, hoteli czy sal bankietowych – samych hokerów do kuchni i jadalni jest mnóstwo rodzajów. Oto niektóre z nich:

1. Podział hokerów ze względu na ogólną funkcjonalność:

  • siedzisko z oparciem,
  • siedzisko bez oparcia,
  • z podnóżkiem,
  • bez podnóżka,
  • z regulowaną wysokością,
  • bez regulacji wysokości.

2. Podział hokerów ze względu na tworzywo, z którego hoker powstał:

  • hoker drewniany,
  • hoker chromowany,
  • hoker plastikowy.

3. Podział hokerów ze względu na ilość nóg:

  • oparty na czterech nogach,
  • oparty na trzech nogach,
  •  oparty na jednej nodze

4. Podział hokerów ze względu rodzaj siedziska:

  • wyściełany skórą/ekoskórą,
  • wyściełany welurem / innym materiałem,
  • bez wyściółki np. drewniany.