Agrowłóknina – co to jest i jak ją stosować?

Agrowłóknina stanowi jeden z najbardziej praktycznych materiałów, który wykorzystuje się w ogrodzie. Na przykład służyć może do przykrycia roślin lub ściółkowania gleby. Zmniejsza utratę mrozu i hamuje wzrost chwastów. Agrowłókniny o odpowiednich parametrach muszą być odpowiednio dobrane i ułożone, aby w pełni zademonstrować swoją funkcjonalność. Co jeszcze warto wiedzieć o tym wiedzieć?

Czym jest agrowłóknina?

Agrowłóknina to materiał wykonany z włókien polipropylenowych o nieregularnej i splecionej strukturze z wytłoczonymi rowkami. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, oddychalnością i przepuszczalnością wody. W zależności od zastosowania przy wyborze odpowiedniej włókniny brana jest pod uwagę długość rolki (np. 50m) oraz szerokość (1-2m). Dostępne są w różnych gramaturach i kolorach, w zależności od zastosowania. Materiał ten można kupić z wyprzedzeniem, ponieważ w odpowiednich warunkach (zwłaszcza przechowywany w pomieszczeniach) może zachować swoją jakość przez wiele lat.

agrowłóknina

Agrowłóknina zamiast folii? 

Można by pomyśleć, że folia nieprzepuszczalna lub perforowana (słabo przepuszczalna) zapewni odpowiednią ochronę przed mrozem, odparowaniem wilgoci z gleby i chwastami. W praktyce spełnia ona te wymagania, ale niestety jej zastosowanie wiąże się również z niebezpiecznymi skutkami ubocznymi. Stosowana pod rośliną jest nieprzepuszczalna dla wody, co prowadzi do odwodnienia roślin. Osłony foliowe mogą uniemożliwić roślinom oddychanie i jednocześnie spowodować przegrzanie. Rośliny budzą się do życia i są narażone na przemarznięcie po przymrozkach. W związku z tym nie należy stosować tego materiału do pielęgnacji zieleni i ochrony ogrodów i balkonów. Agrowłókniny będą w tym przypadku odpowiednie, ponieważ przepuszczają powietrze i wodę.