Ścisk stolarski – akcesorium niezastąpione w każdym warsztacie

Zarówno zapaleni majsterkowicze, jak i profesjonalni stolarze czy architekci wykorzystują w swojej pracy profesjonalne narzędzia warsztatowe. Do tej grupy zaliczają się m.in. proste strugi, młotki czy dłuta, a także urządzenia mechaniczne służące przycinaniu drewna i innych materiałów. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na ścisk stolarki – na pierwszy rzut oka niepozorne narzędzie, przy pomocy którego można poradzić sobie z wykonaniem łatwiejszych i trudniejszych prac.

Ścisk stolarski – zastosowanie

Ścisk stolarski (https://zamu.pl/sciski) zwykle składa się z kwadratowego pręta służącego do blokowania urządzenia w miejscu i drążka wyposażonego w otwór, dzięki któremu można odkręcać, dokręcać gwoździe i śruby, a także reperować i łączyć różne elementy konstrukcyjne. Pomoże on otworzyć mocno zamknięty zawór czy wymienić lub naprawić felgi i opony samochodowe. Zacisk stolarski znajduje również zastosowanie w budownictwie np. przy mocowaniu płyt z kartongipsu oraz obróbce metali i drewna, czy rzeźbiarstwie.

Typy ścisków stolarskich

Ściski stolarskie wykonuje się ze stali lub aluminium. Dzielą się one na kilka rodzajów różniących się wielkością, budową i zastosowaniem. Wyróżnia się m.in. zaciski:

  • Typu F – wyglądem przypominające klucz francuski. Najlepiej sprawdzają się w pracach z twardymi elementami.
  • Typu C – ich kształt jest zbliżony do litery “C”. Służą głównie do modelowania obiektów.
  • Sprężynowe – podobne do klamry lub nożyczek. Są wielofunkcyjne i nadają się do pracy z wszystkimi materiałami.
  • Narożne – stosowane do łączenia prostopadłego różnych elementów.
  • Taśmowe – wyposażone w długą taśmę ściskającą, przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach.
  • Kątowe – służące łączeniu elementów pod kątem 90 stopni.

Warto wiedzieć, że zaciski stolarskie mogą być również wyposażone w dodatkowe komponenty np. antypoślizgowe nóżki czy regulację nacisku, które ułatwiają ich używanie.