Wybór proszku do prania – na co zwrócić uwagę?

Warto zdawać sobie sprawę, że nie ma idealnego proszku do prania. Po co jeszcze te długie rzędy kolorowych opakowań na półkach w supermarketach? Nie jest łatwo zorientować się w tym ogromnym asortymencie bez gruntownego przeszkolenia… Jak więc wybrać dobry proszek do prania? Na co należy zwrócić uwagę? I jakich niebezpieczeństw unikać? Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże wszystkim tym, którzy cenią swoje rzeczy i utrzymują je w czystości.

Jakie są rodzaje proszków do prania?

proszek do prania

Ściśle mówiąc, słowo “proszek” nie ma zastosowania do wszystkich skutecznych detergentów do prania, ponieważ różnią się one znacznie pod względem formy:

  • Klasyczny proszek z sklep.clovin.com.pl jest nadal najbardziej popularny i jest używany w 95% przypadków.
  • Proszki granulowane – wygodne, ponieważ nie tworzą pyłu, ale dla większości konsumentów są drogim produktem, ponieważ granulacja zwiększa koszt produktu.
  • Żele – charakteryzują się większą lepkością, co nie musi oznaczać większego stężenia składników aktywnych.
  • Tabletki – popularne w Europie, ale u nas wciąż rzadkość. Ich główną zaletą jest dokładność dozowania w zależności od stopnia zanieczyszczenia.
  • Ponadto, tabletki mogą być wielowarstwowe, z regulowanym tempem rozpuszczania warstw, co pozwala składnikom aktywnym zająć swoje miejsce.

Płynne środki czystości do prania

Płynne detergenty to świetny wybór dla tych, którzy idą z duchem czasu. Uważa się je za łagodniejsze dla tkanin, a ich skład jest bezpieczny, co pozwala na codzienne pranie. Wadą jest to, że są one stosunkowo mało skuteczne. Tradycyjnie, płynne środki do prania były używane do prania ręcznego delikatnych tkanin, jedwabiu i wełny. Dostępne są również wersje dla innych rodzajów tkanin, w tym bawełny.