Wskazówki dotyczące montażu regałów książkowych

Typowy regał książkowy ma dość prostą i przewidywalną konstrukcję. Składa się on z odpowiednio rozmieszczonych płaszczyzn poziomych i pionowych, które razem tworzą bryłę o skądinąd dużej nośności. Aby regał mógł spełniać powierzone mu zadanie, jego poszczególne elementy muszą być ze sobą odpowiednio połączone.

Klej do lamusa

Dawniej meble były montowane wyłącznie za pomocą kleju i drewnianych kołków. Zasada działania tego “zestawu” była bardzo prosta – kołki wprowadzało się do specjalnych otworów, a następnie mocowało do przyległych płaszczyzn. Uzyskane w ten sposób połączenie było dodatkowo klejone, dzięki czemu zachowywało ono ograniczoną stabilność. Z biegiem czasu regały na książki (https://www.dutchhouse.pl/meble/regaly-i-polki/regaly) mocowano również na specjalne metalowe wkręty, które wraz ze wspomnianymi kołkami – gwarantowały dość dużą nośność mebla. W większości regałów książkowych rolę elementu mocującego odgrywały również tylne płyty, które są przybijane do regałów za pomocą co najmniej kilkunastu gwoździ.

Kołki mimośrodowe

Hitem ostatnich lat są tzw. kołki mimośrodowe, które zapewniają nie tylko dużą wytrzymałość uzyskanego połączenia, ale też jego maksymalną niezawodność. Połączenie to składa się ze specjalnej wkładki, która – po wprowadzeniu do otworu – jest skręcana za pomocą specjalnej śruby. Co ważne, czynność tą wykonuje się z wykorzystaniem klucza imbusowego lub specjalnego śrubokręta (najczęściej krzyżakowego). Po zaciśnięciu uzyskanego w ten sposób połączenia, osoba składająca mebel może mieć pewność, że jego konstrukcja jest połączona w sposób maksymalnie stabilny. Co ważne, montaż za pomocą kołków mimośrodowych sprawdza się również i tam, gdzie ma się do czynienia z regałami otwartymi (a zwłaszcza abażurowymi). Większość z tych regałów nie wymaga zastosowania dodatkowych, drewnianych kołków.

Podsumowując, minimalistyczna konstrukcja nowoczesnych regałów książkowych sprawia, że znacznie spada liczba dostępnych połączeń konstrukcyjnych. Na szczęście zastosowanie kołków mimośrodowych skutecznie wpływa na ustabilizowanie całej konstrukcji.