Chyba każdy zgodzi się z tym, że odpowiednio dobrane wieszaki do łazienki na ręczniki mogą stanowić znakomitą ozdobę tego pomieszczenia. Jedni kupują takie, które ze swoim kolorem ładnie komponują się z położonymi na podłodze łazienki płytkami, inni zaś wybierają modele kształtem i barwą przypominające inne łazienkowe bibeloty – np. mydelniczki czy wieszaki na papier toaletowy. Warto jednak pamiętać, że ładna prezencja to nie wszystko – wieszaki na ręczniki powinny być równie funkcjonalne, co estetyczne.
Materiał wykonania
Największy wpływ na funkcjonalność wieszaków łazienkowych na ręczniki ma materiał ich wykonania. Z reguły tańsze modele, wykonane ze słabej jakości plastiku, wykazują niższą funkcjonalność – nadają się raczej do ręczników o mniejszej powierzchni oraz mniejszym ciężarze. O wiele bardziej wytrzymałe okazują się modele wykonane z drewna, choć i ten materiał ma pewne wady: nieprawidłowo impregnowany szybko ulega odbarwieniom oraz uszkodzeniom wierzchniej warstwy wieszaka, co wprawdzie początkowo nie wpływa na funkcjonalność produktu, a jedynie na jego estetykę, jednak znacznie skraca jego żywotność.
Sposób mocowania
Nie bez znaczenia jest także sposób zamocowania wieszaka na ręczniki do ściany łazienki. Jeśli jest ono dostatecznie mocne i stabilne, wieszak automatycznie staje się bardziej wytrzymały, a tym samym – bardziej funkcjonalny; może on wówczas służyć do utrzymywania nawet ciężkich, zupełnie mokrych ręczników. Należy jednak pamiętać, że jeśli ciężar dla danego wieszaka będzie zbyt duży do utrzymania, może dojść do:
– uszkodzenia wieszaka poprzez jego pęknięcie lub rozerwanie się (dotyczy zwłaszcza wieszaków wykonanych z plastiku lub słabej jakości drewna),
– uszkodzenia ściany poprzez gwałtowne wyrwanie się zamontowanych w niej śrub, wkrętów czy innych przedmiotów umożliwiających stałe mocowanie tego typu produktów,
– uszkodzenia płytek w przypadku ciężkich wieszaków metalowych i mosiężnych, które spadając na podłogę mogą uszkodzić ceramiczne elementy.