Jakie są zalety mozaiki szklanej w wystroju wnętrz?

Szklane mozaiki są obecnie u szczytu popularności, gdyż projektanci wnętrz uwielbiają ogromną gamę kolorów, fakturowane powierzchnie i możliwość łączenia ich na różnych powierzchniach i w każdym pomieszczeniu.

Mozaika szklana i jej produkcja

Jest ona wykonana z białego piasku kwarcowego o niewielkiej frakcji. Piasek zamienia się w płynną masę szklaną, którą następnie wlewa się do form. Lśniąca i mieniąca się mozaika szklana jest wynikiem dodania do masy minerałów.

Zalety płytek mozaikowych szklanych

  • Wytrzymałość. Szkło jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na mróz i wilgoć. Wykładziny podłogowe nie są odporne na ścieranie.
  • Zdolność do odbijania światła sprawia, że mozaika szklana jest pożądanym materiałem w pomieszczeniach, które wymagają wizualnej poprawy. Błyszczące płytki są skuteczne i piękne.
  • Materiał przyjazny dla środowiska. Płytka szklana jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, do jej produkcji używane są wyłącznie “czyste” surowce. Pewna część szkła mozaikowego jest wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu.
  • Projekt. Istnieje wiele odmian: szkło o fakturze przypominającej złoto, kamień, srebro.

Popularność płytek mozaikowych

Szklane płytki mozaikowe są popularne ze względu na ich niezrównaną różnorodność i atrakcyjność wizualną. Szkło, które nie zawiera porów, doskonale nadaje się do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych jako okładzina ścienna i podłogowa w kuchniach, łazienkach i basenach. Płytki mozaikowe to doskonały wybór do tworzenia artystycznych podłóg mozaikowych i freskowych ścian w pomieszczeniach mieszkalnych. 

W przeciwieństwie do innych materiałów dekoracyjnych, szklane płytki mozaikowe nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Jedyne, czego wymagają, to regularne wycieranie powierzchni w celu usunięcia z niej kurzu. Do wycierania wystarczy miękka ściereczka, a do usuwania zabrudzeń – łagodne środki czyszczące.