Co to są płytki klinkierowe?

Płytki klinkierowe łączą w sobie wiele zalet estetycznych i praktycznych jako materiał wykończeniowy. Ze względu na różnorodność faktur okładziny takie pomagają stworzyć niepowtarzalny wystrój wnętrz pomieszczeń, zewnętrzne wykończenie elewacji budynków. W eksploatacji klinkier charakteryzuje się trwałością, odpornością na wiele negatywnych czynników oraz zwiększoną wytrzymałością.

Czym są płytki klinkierowe?

Od wieków klinkier stosowany jest jako substytut kamienia i cegieł w budownictwie i dekoracji wnętrz. Materiał ten jest złotym środkiem, ma mniejsze wymiary niż cegła, ale jest prawie równy kamieniowi pod względem wytrzymałości. Wcześniej klinkier miał kształt ceglanych bloków, ale stopniowo zmniejszano go do rozmiarów płytek klinkierowych, dzięki czemu jest stosowany jako dekoracyjne wykończenie.

Materiał do produkcji klinkieru

Do produkcji tego typu okładzin wybierana jest wysokiej jakości glina, która następnie wypalana jest w temperaturze ponad 1200 stopni. W procesie ugniatania stosuje się inne dodatki niż w przypadku płytek ceramicznych, co ostatecznie zwiększa wytrzymałość produktów. Po takiej obróbce, gdy płytki zostaną uderzone metalowym przedmiotem.

Płytki klinkierowe we wnętrzach

Pomimo tego, że płytki w dużej mierze przypominają wyglądem mur z cegły, wykorzystując klinkier we wnętrzu, można stworzyć niepowtarzalne rozwiązania aranżacyjne. Różne kombinacje tekstury i kształtu, połączenie z innymi rodzajami okładzin, w tym schemat kolorów, może ożywić gotową ścianę, aby uciec od monotonii cegieł.

Bardziej niż jakikolwiek inny styl, fascynujący jest styl “staromodny”. Sztucznie postarzana płytka klinkierowa charakteryzuje się niezwykle naturalnym wyglądem, nawet w dotyku trudno odróżnić kamień od jego odpowiednika.