Karnisze drewniane czy metalowe?

Stając przed wyborem karniszy wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki karnisz wybrać do swojego wnętrza. Najczęściej rozważamy pomiędzy karniszami metalowymi, a drewnianymi. Do jakich wnętrz najbardziej pasują karnisze drewniane i jakie są ich najważniejsze zalety?

Karnisze drewniane – wady i zalety tego typu rozwiązań

drewniane karnisze okienneKarnisze drewniane są bardzo cenione przez miłośników domowej aury i przytulności. Dzięki nim wnętrze staje się cieplejsze, co sprzyja dobremu samopoczuciu osób w nim przebywających. Zaletą karniszy drewnianych jest również spora różnorodność kolorystyczna, która zależy nie tylko od sposobu ich barwienia, ale również od rodzaju drewna, z którego zostały wykonane. Decydując się na karnisz drewniany można wybierać również wśród szerokiej gamy końcówek, od tych bardziej ozdobnych, toczonych, do bardzo prostych, bez żadnych ozdób.

Mimo tak wielu zalet drewnianych karniszy okiennych, mają również swoje wady. Główną jest to, że nie pasują do wnętrz w każdym stylu. O ile dobrze się będą one prezentowały w aranżacjach klasycznych, rustykalnych, czy stylu retro, o tyle co najmniej dziwnie będą wyglądać w pomieszczeniach ultranowoczesnych czy w stylu loft.

Karnisze drewniane czy metalowe?

Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim stylu mamy urządzone dane pomieszczenie. Karnisze drewniane pięknie się będą prezentować w towarzystwie dużej ilości pięknych, drewnianych mebli, jednak nie koniecznie ciekawie będą wyglądać w bardzo nowoczesnym, białym mieszkaniu z dużą ilością przeszkleń i geometrycznych kształtów. Karnisze drewniane uwielbiają osoby, które są proekologiczne i ich sercu bardzo bliski jest styl rustykalny. Ponadto tego typu karnisze świetnie wyglądają w dużych pomieszczeniach z wysokimi sufitami, ponieważ nie przytłaczają one wówczas całej przestrzeni, a jedynie estetycznie ją akcentują swoją obecnością.